Yazıcı Alma Rehberi

Yazıcı Alma Rehberi

 

   

Son zamanlarda dökümanlar ve fotoğraflar bilgisayarlarda veya bulut servislerinde tutuluyor ve buralardan paylaşılıyor. Ancak yine de hem iş hem de özel kullanım için seyrek ya da sık printer ihtiyacı duyuyoruz. Öte yandan printerlar da gün geçtikçe hem ucuzluyor hem de teknolojik gelişmelerden de payını alarak yenileniyor. 

Çok farklı özelliklerde, çok farklı amaçlarla kullanılan bu ürün grubuna ayırdığımız yazı dizisinin ilkinde değişik printer tiplerini inceleyelim ve detaylara buradan sonra devam edelim. 

 

Printer Çeşitleri

Lazer Printer

Eğer yüksek sayıda yazdırma işlemi için hızlı bir printer arıyorsanız lazer printerlar tam size göre. Aynı fotokopi makineleri gibi, statik elektrik ve toner kullanarak yazı ve görselleri kağıda basan cihazlardır. 

Avantajları:

-Yazı yazdırmada yüksek kalite

-Hızlı çalışma

-Uzun süren dayanıklı (hemen silinmeyen) yazdırma 

-Daha az yan malzeme (toner) masrafı (fiyat sebebiyle değil, bir toner ile daha çok sayfa yazdırılabileceği için)

Dezavantajları

-Inkjetlere göre daha pahalı olması

-Renkli baskılarda renk kalitesinin daha düşük olması

-Fotoğraf baskılarda düşük kalite

 

Inkjet Printer

Sadece yazı değil, görsel, grafik ve fotoğraf da yazdırmak isteyenler için ideal bir cihazdır. Mürekkep kullanarak yazı ve görseller kağıda transfer edilir. Aslında lazer printerlara göre şu anda daha yavaş olsa da, teknolojik ilerlemeler sayesinde ileride bu açığı kapatacak gibi duruyor. 

Avantajları

-Fiyatları lazer yazıcılara göre daha uygundur

-Çok çeşitli jet ve mürekkep alternatifi sunarlar

-Doğru kağıt kullanılırsa çok iyi kalitede fotoğraf da basılabilir

-Renkli baskılarda lazer yazıcılara göre daha iyi kalite

Dezavantajları

-İlk kullanıldığında mürekkep koku yapabilir

-Yavaş yazdırma işlemi (dakikada daha az sayfa baskı)

 

Bu sebeplerde eğer sadece yazı yazdırıp bunu da çok sık yapacaksanız lazer printer, yazı dışında garfik, resim gibi görseller de bastırıp daha nadiren kullanacaksanız inkjet almanız sizin lehinize olacaktır. Ancak printer çeşitleri bu ikisiyle sınırlı değil. Diğerlerini de tanımaya devam edelim. 

 

Foto Printer

Özellikle fotoğraf yazdırmak için tasarlanan bu cihazlar normal inkjet printerların daha fazla renk kullananıdır da diyebiliriz. Her ne kadar sayfa başına yazdırma maliyeti lazer ve inkjet yazıcılara göre daha yüksek olsa da, fotoğrafları bir stüdyoda bastırmaktan hala daha ucuzdur. Dolayısıyla sık sık fotoğraf bastırılması gereken yerlerde tercih edilirler. Bu cihazların bir başka özelliği de direkt olarak fotoğraf makinesini bağlayarak veya hafıza kartından da çıktı almak mümkündür. 

 

Çok Fonksiyonlu Printer

Fotokopi, yazdırma, tarama ve hatta fax işlemlerinin hepsini yapabilen cihazlardır. Ev tipi kullanımlar için fazla maliyetli olmakla birlikte bu işlemlerin sıkça yapıldığı ofis kullanımları için idealdirler. Öok fonksiyonlu yazıcılarda lazer veya inkjet teknolojilerinden herhangi birisi kullanılabilir. Satın alma yaparken kullanım sıklığınız yüksekse lazer çok fonksiyonlı printer, daha düşük ancak yazı, resim, garfik gibi çeşitli öğeler için ihtiyacınız varsa inkjet çok fonksiyonlı printer tercih edebilirsiniz. 

 

   

     

  

  

  

Top